MUNKÁCSY
TECHNIKUM
TESZEDD!




FENNTARHATÓSÁGI TÉMAHÉT


KÉPGALÉRIA
További képek az iskola életéről: ITT
FONTOS
Az ENSZ 1972-ben környezetvédelmi világnappá nyilvánította a mai napot, azaz június 5-ét.
A környezetvédelem minden olyan intézkedést magában foglal, amely a környezet megóvása érdekében történik, azzal a céllal, hogy minden egyes élőlénynek megmaradhassanak a természetes életfeltételei.
Ennek érdekében az emberiség által okozott károkat meg kell szüntetni. A legfontosabb cselekvési területekhez tartozik a klíma-, erdő-, és vízvédelem.
Ebben az évben kiemelt téma a globális felmelegedés problémája és a levegőszennyezés.
A globális felmelegedés drámaian sürgős és komoly gond. Nem a konferenciákon múlik a megoldás! Mindegyikünk jelentős mértékben hozzájárulhat, ha felelősségteljesebb életvitelt alakít ki – az apró hétköznapi dolgokkal kezdve.
Íme néhány példa:
1. Ne hagyd az elektromos eszközöket standby-ra állítva. Egy TV, amit naponta 3 órára kapcsolnak be (átlagosan ennyit töltenek TV nézéssel az európaiak) és a nap maradék 21 órájában standby-ra van állítva, az általa felhasznált energia 40%-át a standby üzemmód alatt használja.
2. Vásárolj intelligensen. 1db 1,5 literes palackhoz kevesebb energia kell, és kevesebb hulladék lesz belőle, mint 3db félliteresből. Továbbá vásárolj újrahasznosított papírt: 70-90%-kal kevesebb energia kell az újrahasznosított papír előállításához, és megvédi az erdőket világszerte
3. Használd többször a bevásárló szatyrokat. Vásárláskor energiát és hulladékot is megtakarítasz, ha újra használható szatyrot használsz ahelyett, hogy minden üzletben elfogadod az eldobhatókat. A hulladék nemcsak szén-dioxidot és metánt bocsát a légkörbe, de szennyezheti a levegőt, a talajt és a talajvizet is.
4. Gyűjtsd szelektíven a hulladékot.
5. Csökkentsd a hulladékot. A legtöbb termék, amit vásárolunk, üvegházgázt termel valamilyen módon, pl. a gyártás vagy a forgalmazás során. Ha az uzsonnát újrahasználható dobozba csomagolod az eldobható helyett, megtakarítod az újabb eldobható csomagolás előállításához szükséges energiát.
6. Csökkentsd az autóval megtett kilométereket gyaloglással, kerékpározással, közös utazással és a tömegközlekedés igénybevételével, amikor csak lehet. Ha csak heti 15 kilométerrel kevesebbet vezetnél, az évi kb. 250kg szén-dioxid kibocsátást szüntetne meg évente.
7. Vezess óvatosan, és ne pazarold az üzemanyagot. Csökkentheted a CO2 kibocsátást, ha módosítasz a vezetési stílusodon. Válassz megfelelő sebességfokozatot, ne taposd a gázpedált, amikor lehet, a fékpedál helyett használd a motorféket, és állítsd le a motort, ha több mint 1 percig egy helyben állsz. A vezetési stílus módosításával pénzt, üzemanyagot és gépkocsi karbantartási költséget takaríthatsz meg.
8. Hetente ellenőrizd az autógumik nyomását. A helyes beállítás több mint 3%-kal javíthatja a fogyasztást. Mivel minden megtakarított liter benzin kb. 2, 5kg CO2-t tart távol a légkörtől, az üzemanyag felhasználásnak minden csökkentése számít!
9. Ültess fát!
Egy fa élete során 1 tonna szén-dioxidot köt meg. A fák árnyéka a légkondicionáló számlát 10-15%-kal csökkentheti.
10. Védd és őrizd meg az erdőket világszerte. Az erdőknek igen fontos szerepe van a felmelegedésben: szenet tárolnak. Amikor az erdőket felégetik vagy kivágják, a raktározott szén felszabadul, és a légkörbe kerül
HASZNOS
 |